event burgee venue burgee

Gill Stockholm Cup 6

Bosön 8 juni 2014

Results as of 23:19 on June 8, 2014

Flerskrov 16 Klass

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
Plac Seglare Klass Segelnr Klubb Gast R1 R2 R3 Total Netto
1 August Isacsson Flerskrov 16 046 Katamaranklubben   1.0 1.0 1.0 3.0 3.0
2 Kasper Thorslund Flerskrov 16 008 Katamaranklubben Gustav Boestad 2.0 2.0 2.0 6.0 6.0
3 Lucas Geijer Flerskrov 16 069 LJS Felix Åkens 3.0 3.0 3.0 9.0 9.0
4 Max Tjärnsved Flerskrov 16 019 LJS Gustav Jacobsson 4.0 5.0 DNF 4.0 13.0 13.0

E-jolle Klass

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Plac Seglare Klass Segelnr Klubb Gast R1 R2 R3 Total Netto
1 Gustav Hagland E-jolle 592 (3687) KvBS   1.0 2.0 1.0 4.0 4.0
2 Erik Öqvist E-jolle 3318 KvBS   2.0 1.0 2.0 5.0 5.0
3 Lukas Hrdlicka E-jolle 3623 BOOSS   7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 21.0 21.0
3 Oscar Svensson E-jolle 3657 VJS   7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 21.0 21.0
3 Albin Jaldevik E-jolle 3650 BOOSS   7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 21.0 21.0
3 Ludvig Lidén E-jolle 44 BOOSS   7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 21.0 21.0

Optimist Blå Klass

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Entries: 32, Scoring system: Appendix A
Plac Seglare Klass Segelnr Klubb Gast R1 R2 R3 Total Netto
1 Ludwig Löhr Optimist Blå 4032 KSSS   1.0 6.0 4.0 11.0 11.0
2 David Mårsäter Optimist Blå 4460 KSSS   4.0 4.0 3.0 11.0 11.0
3 Olof Swedberg Optimist Blå 4142 KSSS   8.0 3.0 9.0 20.0 20.0
4 Anna Strömbäck Optimist Blå 3572 BOOSS   7.0 5.0 11.0 23.0 23.0
5 Rasmus Granzin Optimist Blå 4425 BOOSS   15.0 8.0 1.0 24.0 24.0
6 Hugo Liljegren Optimist Blå 4387 KSSS   13.0 1.0 10.0 24.0 24.0
7 Hugo Wigh Optimist Blå 4353 KSSS   9.0 12.0 5.0 26.0 26.0
8 Holger Barsne Optimist Blå 3739 BOOSS   2.0 9.0 16.0 27.0 27.0
9 Hedvig Liljegren Optimist Blå 4506 KSSS   19.0 2.0 7.0 28.0 28.0
10 Ask Lindstedt Nyberg Optimist Blå 4217 KSSS   3.0 7.0 24.0 34.0 34.0
11 Tindra Forssen Optimist Blå 4549 KSSS   16.0 11.0 8.0 35.0 35.0
12 Stella Molitor Optimist Blå 4422 BOOSS   10.0 10.0 22.0 42.0 42.0
13 Simon Granath Optimist Blå 4440 BOOSS   26.0 13.0 6.0 45.0 45.0
14 Mattias Trende Optimist Blå 3804 KSSS   12.0 24.0 13.0 49.0 49.0
15 Calle Lagerberg Optimist Blå 4518 KSSS   18.0 17.0 15.0 50.0 50.0
16 August Jungstedt Optimist Blå 3982 KSSS   23.0 26.0 2.0 51.0 51.0
17 Hannah Maurer Optimist Blå 442 MKS   6.0 22.0 23.0 51.0 51.0
18 Oscar Krog-Jensen Optimist Blå 3731 SSS   11.0 20.0 20.0 51.0 51.0
19 Cecilia Leijonhufvud Optimist Blå 4395 BOOSS   17.0 18.0 17.0 52.0 52.0
20 Ossian Kamal Optimist Blå 4301 KSSS   21.0 15.0 18.0 54.0 54.0
21 Albert Norlén Optimist Blå 3915 KSSS   5.0 23.0 27.0 55.0 55.0
22 Lova Forssen Optimist Blå 4553 KSSS   14.0 16.0 28.0 58.0 58.0
23 Sofia Levin Håkansson Optimist Blå 3786 BOOSS   27.0 21.0 14.0 62.0 62.0
24 Calle Frankendal Optimist Blå 4192 KSSS   22.0 25.0 19.0 66.0 66.0
25 Love Molitor Optimist Blå 3956 BOOSS   29.0 27.0 12.0 68.0 68.0
26 Caroline Sköld Orr Optimist Blå 4360 KvBS   24.0 19.0 26.0 69.0 69.0
27 Melker Brenton Optimist Blå 3674 KSSS   31.0 14.0 25.0 70.0 70.0
28 Gustaf Mårsäter Optimist Blå 3703 KSSS   32.0 28.0 21.0 81.0 81.0
29 Elias Hyberg Optimist Blå 4187 KSSS   20.0 31.0 31.0 82.0 82.0
30 Felix Svensson Optimist Blå 4017 KSSS   28.0 29.0 29.0 86.0 86.0
31 Elina Friman Optimist Blå 3924 KvBS   25.0 30.0 32.0 87.0 87.0
32 Axel Hallquist Optimist Blå 3507 BOOSS   30.0 32.0 30.0 92.0 92.0

Optimist Grön Klass

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Entries: 15, Scoring system: Appendix A
Plac Seglare Klass Segelnr Klubb Gast R1 R2 R3 R4 Total Netto
1 Gustav Skarman Optimist Grön 4357 KSSS   2.0 1.0 (4.0) 1.0 8.0 4.0
2 Hugo Sköld Orr Optimist Grön 4475 KvBS   1.0 (3.0) 1.0 3.0 8.0 5.0
3 Matilda Bergström Optimist Grön 4230 KvBS   4.0 (5.0) 2.0 4.0 15.0 10.0
4 Christoffer Manner Optimist Grön 4002 KSSS   3.0 2.0 6.0 (16.0 DNF) 27.0 11.0
5 Line Thunman Optimist Grön 3457 KSSS   5.0 4.0 (10.0) 5.0 24.0 14.0
6 Wilmer Nord Optimist Grön 946 BOOSS   (9.0) 6.0 7.0 2.0 24.0 15.0
7 Hugo Orrberg Optimist Grön 3796 KvBS   8.0 (9.0) 3.0 7.0 27.0 18.0
8 Erik Ryrfeldt Optimist Grön 3908 KBS   6.0 10.0 5.0 (11.0) 32.0 21.0
9 Albin Hurve Optimist Grön 3901 SKSK   7.0 (11.0) 9.0 6.0 33.0 22.0
10 Anton Engström Optimist Grön 4437 TBK   10.0 7.0 (12.0) 8.0 37.0 25.0
11 Oscar Josefsson Optimist Grön 4393 BOOSS   (11.0) 8.0 8.0 9.0 36.0 25.0
12 Sara Madison Schaake Optimist Grön 2 SKSK   13.0 (16.0 DNF) 11.0 10.0 50.0 34.0
13 Elisa Lindskog Optimist Grön 1 SKSK   12.0 12.0 13.0 (16.0 DNS) 53.0 37.0
14 Elisa Lindskog Optimist Grön TBA SKSK   (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 64.0 48.0
14 Elina Friman Optimist Grön 3924 KvBS   (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 64.0 48.0

R1 - Flerskrov 16 Klass

Start: Start 1, Finishes: Place
Plac Seglare Klass Segelnr Klubb Gast Place Points
1 August Isacsson Flerskrov 16 046 Katamaranklubben   1 1.0
2 Kasper Thorslund Flerskrov 16 008 Katamaranklubben Gustav Boestad 2 2.0
3 Lucas Geijer Flerskrov 16 069 LJS Felix Åkens 3 3.0
4 Max Tjärnsved Flerskrov 16 019 LJS Gustav Jacobsson 4 4.0

R2 - Flerskrov 16 Klass

Start: Start 1, Finishes: Place
Plac Seglare Klass Segelnr Klubb Gast Place Points
1 August Isacsson Flerskrov 16 046 Katamaranklubben   1 1.0
2 Kasper Thorslund Flerskrov 16 008 Katamaranklubben Gustav Boestad 2 2.0
3 Lucas Geijer Flerskrov 16 069 LJS Felix Åkens 3 3.0
4 Max Tjärnsved Flerskrov 16 019 LJS Gustav Jacobsson DNF 5.0

R3 - Flerskrov 16 Klass

Start: Start 1, Finishes: Place
Plac Seglare Klass Segelnr Klubb Gast Place Points
1 August Isacsson Flerskrov 16 046 Katamaranklubben   1 1.0
2 Kasper Thorslund Flerskrov 16 008 Katamaranklubben Gustav Boestad 2 2.0
3 Lucas Geijer Flerskrov 16 069 LJS Felix Åkens 3 3.0
4 Max Tjärnsved Flerskrov 16 019 LJS Gustav Jacobsson 4 4.0

R4 - Flerskrov 16 Klass

Start: Start 1, Finishes: Place
Plac Seglare Klass Segelnr Klubb Gast Place Points

R1 - E-jolle Klass

Start: Start 1, Finishes: Place
Plac Seglare Klass Segelnr Klubb Gast Place Points
1 Gustav Hagland E-jolle 592 (3687) KvBS   1 1.0
2 Erik Öqvist E-jolle 3318 KvBS   2 2.0

R2 - E-jolle Klass

Start: Start 1, Finishes: Place
Plac Seglare Klass Segelnr Klubb Gast Place Points
1 Erik Öqvist E-jolle 3318 KvBS   1 1.0
2 Gustav Hagland E-jolle 592 (3687) KvBS   2 2.0

R3 - E-jolle Klass

Start: Start 1, Finishes: Place
Plac Seglare Klass Segelnr Klubb Gast Place Points
1 Gustav Hagland E-jolle 592 (3687) KvBS   1 1.0
2 Erik Öqvist E-jolle 3318 KvBS   2 2.0

R4 - E-jolle Klass

Start: Start 1, Finishes: Place
Plac Seglare Klass Segelnr Klubb Gast Place Points

R1 - Optimist Blå Klass

Start: Start 1, Finishes: Place
Plac Seglare Klass Segelnr Klubb Gast Place Points
1 Ludwig Löhr Optimist Blå 4032 KSSS   1 1.0
2 Holger Barsne Optimist Blå 3739 BOOSS   2 2.0
3 Ask Lindstedt Nyberg Optimist Blå 4217 KSSS   3 3.0
4 David Mårsäter Optimist Blå 4460 KSSS   4 4.0
5 Albert Norlén Optimist Blå 3915 KSSS   5 5.0
6 Hannah Maurer Optimist Blå 442 MKS   6 6.0
7 Anna Strömbäck Optimist Blå 3572 BOOSS   7 7.0
8 Olof Swedberg Optimist Blå 4142 KSSS   8 8.0
9 Hugo Wigh Optimist Blå 4353 KSSS   9 9.0
10 Stella Molitor Optimist Blå 4422 BOOSS   10 10.0
11 Oscar Krog-Jensen Optimist Blå 3731 SSS   11 11.0
12 Mattias Trende Optimist Blå 3804 KSSS   12 12.0
13 Hugo Liljegren Optimist Blå 4387 KSSS   13 13.0
14 Lova Forssen Optimist Blå 4553 KSSS   14 14.0
15 Rasmus Granzin Optimist Blå 4425 BOOSS   15 15.0
16 Tindra Forssen Optimist Blå 4549 KSSS   16 16.0
17 Cecilia Leijonhufvud Optimist Blå 4395 BOOSS   17 17.0
18 Calle Lagerberg Optimist Blå 4518 KSSS   18 18.0
19 Hedvig Liljegren Optimist Blå 4506 KSSS   19 19.0
20 Elias Hyberg Optimist Blå 4187 KSSS   20 20.0
21 Ossian Kamal Optimist Blå 4301 KSSS   21 21.0
22 Calle Frankendal Optimist Blå 4192 KSSS   22 22.0
23 August Jungstedt Optimist Blå 3982 KSSS   23 23.0
24 Caroline Sköld Orr Optimist Blå 4360 KvBS   24 24.0
25 Elina Friman Optimist Blå 3924 KvBS   25 25.0
26 Simon Granath Optimist Blå 4440 BOOSS   26 26.0
27 Sofia Levin Håkansson Optimist Blå 3786 BOOSS   27 27.0
28 Felix Svensson Optimist Blå 4017 KSSS   28 28.0
29 Love Molitor Optimist Blå 3956 BOOSS   29 29.0
30 Axel Hallquist Optimist Blå 3507 BOOSS   30 30.0
31 Melker Brenton Optimist Blå 3674 KSSS   31 31.0
32 Gustaf Mårsäter Optimist Blå 3703 KSSS   32 32.0

R2 - Optimist Blå Klass

Start: Start 1, Finishes: Place
Plac Seglare Klass Segelnr Klubb Gast Place Points
1 Hugo Liljegren Optimist Blå 4387 KSSS   1 1.0
2 Hedvig Liljegren Optimist Blå 4506 KSSS   2 2.0
3 Olof Swedberg Optimist Blå 4142 KSSS   3 3.0
4 David Mårsäter Optimist Blå 4460 KSSS   4 4.0
5 Anna Strömbäck Optimist Blå 3572 BOOSS   5 5.0
6 Ludwig Löhr Optimist Blå 4032 KSSS   6 6.0
7 Ask Lindstedt Nyberg Optimist Blå 4217 KSSS   7 7.0
8 Rasmus Granzin Optimist Blå 4425 BOOSS   8 8.0
9 Holger Barsne Optimist Blå 3739 BOOSS   9 9.0
10 Stella Molitor Optimist Blå 4422 BOOSS   10 10.0
11 Tindra Forssen Optimist Blå 4549 KSSS   11 11.0
12 Hugo Wigh Optimist Blå 4353 KSSS   12 12.0
13 Simon Granath Optimist Blå 4440 BOOSS   13 13.0
14 Melker Brenton Optimist Blå 3674 KSSS   14 14.0
15 Ossian Kamal Optimist Blå 4301 KSSS   15 15.0
16 Lova Forssen Optimist Blå 4553 KSSS   16 16.0
17 Calle Lagerberg Optimist Blå 4518 KSSS   17 17.0
18 Cecilia Leijonhufvud Optimist Blå 4395 BOOSS   18 18.0
19 Caroline Sköld Orr Optimist Blå 4360 KvBS   19 19.0
20 Oscar Krog-Jensen Optimist Blå 3731 SSS   20 20.0
21 Sofia Levin Håkansson Optimist Blå 3786 BOOSS   21 21.0
22 Hannah Maurer Optimist Blå 442 MKS   22 22.0
23 Albert Norlén Optimist Blå 3915 KSSS   23 23.0
24 Mattias Trende Optimist Blå 3804 KSSS   24 24.0
25 Calle Frankendal Optimist Blå 4192 KSSS   25 25.0
26 August Jungstedt Optimist Blå 3982 KSSS   26 26.0
27 Love Molitor Optimist Blå 3956 BOOSS   27 27.0
28 Gustaf Mårsäter Optimist Blå 3703 KSSS   28 28.0
29 Felix Svensson Optimist Blå 4017 KSSS   29 29.0
30 Elina Friman Optimist Blå 3924 KvBS   30 30.0
31 Elias Hyberg Optimist Blå 4187 KSSS   31 31.0
32 Axel Hallquist Optimist Blå 3507 BOOSS   32 32.0

R3 - Optimist Blå Klass

Start: Start 1, Finishes: Place
Plac Seglare Klass Segelnr Klubb Gast Place Points
1 Rasmus Granzin Optimist Blå 4425 BOOSS   1 1.0
2 August Jungstedt Optimist Blå 3982 KSSS   2 2.0
3 David Mårsäter Optimist Blå 4460 KSSS   3 3.0
4 Ludwig Löhr Optimist Blå 4032 KSSS   4 4.0
5 Hugo Wigh Optimist Blå 4353 KSSS   5 5.0
6 Simon Granath Optimist Blå 4440 BOOSS   6 6.0
7 Hedvig Liljegren Optimist Blå 4506 KSSS   7 7.0
8 Tindra Forssen Optimist Blå 4549 KSSS   8 8.0
9 Olof Swedberg Optimist Blå 4142 KSSS   9 9.0
10 Hugo Liljegren Optimist Blå 4387 KSSS   10 10.0
11 Anna Strömbäck Optimist Blå 3572 BOOSS   11 11.0
12 Love Molitor Optimist Blå 3956 BOOSS   12 12.0
13 Mattias Trende Optimist Blå 3804 KSSS   13 13.0
14 Sofia Levin Håkansson Optimist Blå 3786 BOOSS   14 14.0
15 Calle Lagerberg Optimist Blå 4518 KSSS   15 15.0
16 Holger Barsne Optimist Blå 3739 BOOSS   16 16.0
17 Cecilia Leijonhufvud Optimist Blå 4395 BOOSS   17 17.0
18 Ossian Kamal Optimist Blå 4301 KSSS   18 18.0
19 Calle Frankendal Optimist Blå 4192 KSSS   19 19.0
20 Oscar Krog-Jensen Optimist Blå 3731 SSS   20 20.0
21 Gustaf Mårsäter Optimist Blå 3703 KSSS   21 21.0
22 Stella Molitor Optimist Blå 4422 BOOSS   22 22.0
23 Hannah Maurer Optimist Blå 442 MKS   23 23.0
24 Ask Lindstedt Nyberg Optimist Blå 4217 KSSS   24 24.0
25 Melker Brenton Optimist Blå 3674 KSSS   25 25.0
26 Caroline Sköld Orr Optimist Blå 4360 KvBS   26 26.0
27 Albert Norlén Optimist Blå 3915 KSSS   27 27.0
28 Lova Forssen Optimist Blå 4553 KSSS   28 28.0
29 Felix Svensson Optimist Blå 4017 KSSS   29 29.0
30 Axel Hallquist Optimist Blå 3507 BOOSS   30 30.0
31 Elias Hyberg Optimist Blå 4187 KSSS   31 31.0
32 Elina Friman Optimist Blå 3924 KvBS   32 32.0

R4 - Optimist Blå Klass

Start: Start 1, Finishes: Place
Plac Seglare Klass Segelnr Klubb Gast Place Points

R1 - Optimist Grön Klass

Start: Start 1, Finishes: Place
Plac Seglare Klass Segelnr Klubb Gast Place Points
1 Hugo Sköld Orr Optimist Grön 4475 KvBS   1 1.0
2 Gustav Skarman Optimist Grön 4357 KSSS   2 2.0
3 Christoffer Manner Optimist Grön 4002 KSSS   3 3.0
4 Matilda Bergström Optimist Grön 4230 KvBS   4 4.0
5 Line Thunman Optimist Grön 3457 KSSS   5 5.0
6 Erik Ryrfeldt Optimist Grön 3908 KBS   6 6.0
7 Albin Hurve Optimist Grön 3901 SKSK   7 7.0
8 Hugo Orrberg Optimist Grön 3796 KvBS   8 8.0
9 Wilmer Nord Optimist Grön 946 BOOSS   9 9.0
10 Anton Engström Optimist Grön 4437 TBK   10 10.0
11 Oscar Josefsson Optimist Grön 4393 BOOSS   11 11.0
12 Elisa Lindskog Optimist Grön 1 SKSK   12 12.0
13 Sara Madison Schaake Optimist Grön 2 SKSK   13 13.0

R2 - Optimist Grön Klass

Start: Start 1, Finishes: Place
Plac Seglare Klass Segelnr Klubb Gast Place Points
1 Gustav Skarman Optimist Grön 4357 KSSS   1 1.0
2 Christoffer Manner Optimist Grön 4002 KSSS   2 2.0
3 Hugo Sköld Orr Optimist Grön 4475 KvBS   3 3.0
4 Line Thunman Optimist Grön 3457 KSSS   4 4.0
5 Matilda Bergström Optimist Grön 4230 KvBS   5 5.0
6 Wilmer Nord Optimist Grön 946 BOOSS   6 6.0
7 Anton Engström Optimist Grön 4437 TBK   7 7.0
8 Oscar Josefsson Optimist Grön 4393 BOOSS   8 8.0
9 Hugo Orrberg Optimist Grön 3796 KvBS   9 9.0
10 Erik Ryrfeldt Optimist Grön 3908 KBS   10 10.0
11 Albin Hurve Optimist Grön 3901 SKSK   11 11.0
12 Elisa Lindskog Optimist Grön 1 SKSK   12 12.0
13 Sara Madison Schaake Optimist Grön 2 SKSK   DNF 16.0

R3 - Optimist Grön Klass

Start: Start 1, Finishes: Place
Plac Seglare Klass Segelnr Klubb Gast Place Points
1 Hugo Sköld Orr Optimist Grön 4475 KvBS   1 1.0
2 Matilda Bergström Optimist Grön 4230 KvBS   2 2.0
3 Hugo Orrberg Optimist Grön 3796 KvBS   3 3.0
4 Gustav Skarman Optimist Grön 4357 KSSS   4 4.0
5 Erik Ryrfeldt Optimist Grön 3908 KBS   5 5.0
6 Christoffer Manner Optimist Grön 4002 KSSS   6 6.0
7 Wilmer Nord Optimist Grön 946 BOOSS   7 7.0
8 Oscar Josefsson Optimist Grön 4393 BOOSS   8 8.0
9 Albin Hurve Optimist Grön 3901 SKSK   9 9.0
10 Line Thunman Optimist Grön 3457 KSSS   10 10.0
11 Sara Madison Schaake Optimist Grön 2 SKSK   11 11.0
12 Anton Engström Optimist Grön 4437 TBK   12 12.0
13 Elisa Lindskog Optimist Grön 1 SKSK   13 13.0

R4 - Optimist Grön Klass

Start: Start 1, Finishes: Place
Plac Seglare Klass Segelnr Klubb Gast Place Points
1 Gustav Skarman Optimist Grön 4357 KSSS   1 1.0
2 Wilmer Nord Optimist Grön 946 BOOSS   2 2.0
3 Hugo Sköld Orr Optimist Grön 4475 KvBS   3 3.0
4 Matilda Bergström Optimist Grön 4230 KvBS   4 4.0
5 Line Thunman Optimist Grön 3457 KSSS   5 5.0
6 Albin Hurve Optimist Grön 3901 SKSK   6 6.0
7 Hugo Orrberg Optimist Grön 3796 KvBS   7 7.0
8 Anton Engström Optimist Grön 4437 TBK   8 8.0
9 Oscar Josefsson Optimist Grön 4393 BOOSS   9 9.0
10 Sara Madison Schaake Optimist Grön 2 SKSK   10 10.0
11 Erik Ryrfeldt Optimist Grön 3908 KBS   11 11.0
12 Christoffer Manner Optimist Grön 4002 KSSS   DNF 16.0
12 Elisa Lindskog Optimist Grön 1 SKSK   DNS 16.0

stsf.se
kansli@stsf.se

svensksegling.se
ssf@ssf.se

Sailwave Scoring Software 2.9.7
www.sailwave.com